+48 510 987 498

Pływanie – komu jest zalecane i za co je lubimy?

1 sierpnia 2016
Pływanie – komu jest zalecane i za co je lubimy?

Pływanie uznawane jest za aktywność dobrą dla wszystkich, którzy chcą zadbać o swoją sylwetkę, popracować nad swoją kondycją czy po prostu aktywnie spędzić czas, a okres wakacyjny wyjątkowo kusi taką możliwością. O zaletach pływania i o tym, jak osoby myślące poważniej o treningu pływackim powinny zacząć swą przygodę z tą dyscypliną, opowiada Jurand z teamu All For Body.

PŁYWANIE DOBRE JEST DLA WSZYSTKICH, ALE DLA KOGO SZCZEGÓLNIE?

Chyba każdy z nas słyszał o zaletach pływania i pozytywnych zmianach, jakie zachodzą w naszym ciele przy tej aktywności. Co więcej, nie jest ono zalecane tylko osobom, które walczą o piękną, wysportowaną sylwetkę, ale również tym, którzy zmagają się z różnymi dolegliwościami i wymagają rehabilitacji.

„Pływanie tak naprawdę jest dobre dla wszystkich, ale szczególnie dobre i polecane osobom, które wymagają rehabilitacji. Oczywiście poszczególne schorzenia potrzebują innych stylów pływania, trzeba pamięć, że w takiej sytuacji odpowiednią diagnozę może postawić tylko osoba kompetentna  – fizjoterapeuta, trener czy rehabilitant. Będą potrafiły doradzić, co w danej kontuzji można zrobić, jak ją leczyć i czego unikać, bo przecież nie ma jednej recepty dla wszystkich.

Jedną z największych zalet pływania jest odciążanie stawów i kręgosłupa, które w trakcie aktywności w wodzie mogą wykonywać o wiele lżejszą pracę niż w przypadku innych ćwiczeń. Za to o wiele ciężej pracują na przykład mięśnie grzbietu, których zadaniem jest podtrzymywanie kręgosłupa.  Wniosek? Poprzez pływanie możemy leczyć wady postawy, ale też inne kontuzje – jak było to w przypadku Juranda:

„Sam jestem tego przykładem, po kontuzji barku, wracałem do jakiejkolwiek sprawności poprzez właśnie basen. Lekarz mi to zalecił, powiedział wręcz, że mi to pomoże. I oczywiście były jasne wytyczne, jaki styl, jakim tempem, czy mocno czy lekko, wszystko było dokładnie  wytłumaczone.”

JAKIE MIĘŚNIE PRACUJĄ PRZY PŁYWANIU?

Najłatwiejszą odpowiedzią byłoby, że wszystkie i co więcej jest to prawda! Zaangażowane są partie mięśni nóg, pośladków, brzucha, grzbietu, ramion; mięśnie stabilizacyjne i mięśnie głębokie. Woda jest kilkaset razy gęstsza od powietrza i jej opór sprawia, że mięśnie muszą wykonać o wiele cięższą pracę niż normalnie, dzięki czemu szybciej się wzmacniają i szybciej możemy zauważyć pierwsze efekty. Oczywiście każdy styl pływania skupia się na innych partiach mięśni, na przykład: przy stylu grzbietowym szczególnie pracujemy nad mięśniami pleców i barków, styl klasyczny, który potocznie nazywany jest żabką, skupia się na mięśniach nóg, co nie oznacza, że inne mięśnie odpoczywają, wręcz przeciwnie!

JAK ZACZĄĆ PRZYGODĘ Z PŁYWANIEM?

Jeśli poważniej myślimy o pływaniu, nie tylko w kategoriach ochłody w wakacyjne dni, powinniśmy przede wszystkim zadbać o odpowiednie przygotowanie. Aby móc w pełni czerpać korzyści z pływania i faktycznie angażować całe ciało oraz wzmacniać nasz organizm niezbędna jest poprawna technika i odpowiednie rozkładanie naszych sił – tak, aby po pięciu minutach nie wylądować przyczepionym do krawędzi basenu, walcząc o każdy oddech ;).

„Jeśli zaczynamy sami, nabieramy zazwyczaj pewnych nawyków. W określony sposób pracujemy naszym ciałem i jeśli nie będzie to do końca poprawne technicznie, możemy się bardzo męczyć, przepływając nawet jedną długość basenu i nasz zapał niestety szybko opada. Dlatego dobrze jest zwrócić się do instruktorów, trenerów, którzy podpowiedzą nam trzy, cztery niuanse, ułożenie ręki, kopnięcie nogi i już będzie nam o wiele prościej. Nawet taka, wydawałoby się banalna rzecz jak rozgrzewka – często o tym zapominamy przed pływaniem. Pływanie samemu, ruszenie się w końcu sprzed komputera czy telewizora  – wiadomo super, tylko czasami szkoda też czasu i sił, a przede wszystkim zapału i motywacji tej osoby. Bo możliwe, że z poprawną techniką, wskazówkami trenera, odpowiednim planem, wszystko poszłoby do przodu o wiele szybciej”

ZA CO LUBIMY PŁYWANIE?

 • Angażuje wszystkie partie ciała, rzeźbi całą sylwetkę
 • Opór wody sprawia, że mięśnie pracują intensywniej niż normalnie
 • Odciąża stawy i kręgosłup (w wodzie stajesz się nawet 90% lżejszy!)
 • Rozluźnia mięśnie, które przy siedzącym trybie życia zazwyczaj pozostają spięte
 • Trening w wodzie to prawdziwy zabójca kalorii i tkanki tłuszczowej
 • Koryguje wady postawy
 • Pomaga leczyć kontuzje (pamiętajmy jednak, żeby zawsze zasięgnąć opinii specjalisty!)
 • Wspomaga układ oddechowy i krążenia, to także trening dla naszego serca
 • Hartuje organizm oraz poprawia kondycję i wydolność
 • A szczególnie dla Pań: ujędrnia ciało, modeluje sylwetkę w kluczowych miejscach i pomaga w walce z cellulitem
 • I na koniec: to prawdziwa fabryka endorfin 😉