+48 510 987 498

Dlaczego dieta to podstawa zdrowego stylu życia?

21 lipca 2016
Dlaczego dieta to podstawa zdrowego stylu życia?

O tym jakie znaczenie ma w naszym życiu dieta, jakie skutki może przynieść źle skomponowany jadłospis oraz o składnikach, których powinniśmy szczególnie unikać opowiada psychodietetyczka Anna Przebinda z teamu All For Body.

1. Dlaczego dieta to podstawa, jeśli chodzi o zdrowy styl życia?cytat

– Bo od diety wszystko się zaczyna – jedzenie to w końcu jedna z najważniejszych potrzeb fizjologicznych człowieka. Dawniej mówiliśmy nawet „jesteś tym, co jesz”, żeby podkreślić to, jak ważna dla nas jest prawidłowa dieta. I choć sposób żywienia kojarzy się nam nieodłącznie z sylwetką, to coraz więcej osób dostrzega, na jak wiele aspektów naszego życia wpływa jedzenie. To nie tylko kalorie czy makroskładniki, ale też środek do wyciszenia wielu chorób. To właśnie temat, którym zajmujemy się w gabinecie dietoterapii – w jaki sposób zmieniając Twoją dietę możemy polepszyć stan Twojego zdrowia. Owszem, pacjenci, którzy do mnie przychodzą, mają często problemy z wagą – ale równie często chorują autoimmunologicznie, mają Hashimoto, niedoczynność tarczycy, cukrzycę, insulinooporność, zepół jelita drażliwego, dolegliwości żołądkowo-trawienne, wzdęcia, PCOS, ale też dokucza im brak koncentracji, chroniczne zmęczenie, depresja czy rozdrażnienie. Na każdy z tych elementów wpływa to, co jemy – i w każdej dolegliwości odpowiedni jadłospis może poprawić nasze zdrowie i samopoczucie.

Jakość jedzenia drastycznie spada, a równocześnie odsetek osób chorych lub otyłych wzrasta. Ta korelacja jest jasno widoczna. Dlatego coraz więcej osób szuka w jedzeniu odpowiedzi na swoje dolegliwości… a moim zadaniem jest pomóc im ją znaleźć.

2. Jakie skutki może mieć źle dobrana dieta?

– Źle dobrana dieta może generować więcej niechcianych efektów niż korzyści. W pierwszym odruchu myślimy, że nie schudniemy – i jest to jak najbardziej racja. Jeśli nie przyłożymy się do komponowania jadłospisu, może okazać się, że nie tylko efekty będą mniejsze, ale wręcz będziemy je sabotować. Dla cytat2uproszczenia powiedzmy, że źle dobrana dieta po prostu nie przyniesie rezultatów sylwetkowych, ale to wciąż tylko połowa obrazka. Konsekwencje źle dobranej diety mogą być poważniejsze – problemy zdrowotne, nasilenie dolegliwości trawiennych, złe samopoczucie, brak energii, chroniczne zmęczenie… to, co jemy, to nie tylko nasz wygląd. Pożywienie ma realny wpływ na nasze zdrowie.

3. Jakie są najważniejsze aspekty/zasady zdrowego odżywiania?

– Ciężko powiedzieć, bo tak, jak nie ma dwóch takich samych osób, idealny jadłospis dla każdego z nas będzie indywidualny. Gdybym miała mówić o ogólnych zasadach, postawiłabym na to, by dieta była przede wszystkim jak najmniej przetworzona. To coś, co łączy wiele różnych podejść, od paleo po weganizm – bazujemy na tym, co jest najbliższe naturze. Dziś wiele osób spożywa za dużo cukrów, za mało tłuszczów lub złe tłuszcze… a to sprzyja otyłości. No i przestaliśmy pić wodę. Pijemy kawę i herbatki, ale mało kto pamięta po prostu o wodzie. Kojarzysz internetowe zachwyty nad właściwościami picia rano wody z cytryną, miodem czy imbirem? To wszystko prawda, ale nie śladowa ilość witaminy C w cytrynie czy polifenoli w imbirze działa cuda, a właśnie woda. Wstajemy przecież odwodnieni – nie piliśmy ostatnie 6-8 godzin!

4 Na co przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę czytając składy produktów, które kupujmy? Jakich składników unikać?

– Zacznijmy od tego, że jak już zaczniemy czytać etykiety, ciężko będzie nam cokolwiek kupić! Wystarczy unikać kilku dodatków, a ilość alejek, które odwiedzamy w hipermarkecie, drastycznie spada. Unikać powinniśmy przede wszystkim cukru – przy czym miód też jest cukrem i jeśli zależy nam na odchudzaniu, taki zamiennik nic nie zmieni. Jeszcze gorszy dla naszego organizmu jest syrop glukozowo-fruktozowy, zwany czasem kukurydzianym. To jego obwinia się o plagę otyłości XXI wieku. Do tego dochodzą tłuszcze trans – wszystkie roślinne oleje utwardzone, ale też po prostu poddane działaniu wysokich temperatur. Zmienia się wówczas ich budowa chemiczna, przez co powodują stany zapalne. Warto też kierować się długością składu. Jeśli na etykiecie mamy więcej niż jeden wers składników i przynajmniej dwóch nie potrafimy przeczytać bez wysiłku – nie jest to produkt wart zakupu.


AniaPrzebinda

a

Anna Przebinda,
Dietetyk, Psychodietetyk